Zkreslení výběrem

matematika, principy

Zkreslení výběrem je matematický fenomén, který chtě nechtě každý den zažíváme v praxi. Zkreslení výběrem znamená, že naše pozorování, ze kterých tvoříme širší závěry, nejsou pro danou situaci reprezentativní. Informace, které se k nám dostanou, mohou být záměrně zkresleny nebo si je jen vybíráme dle určitého klíče a tedy si je zkreslujeme sami. O co se konkrétně jedná?

Stále stejné pohovory

pohovory

Jednou z věcí, kterou jsem se naučil na své pozici “agilního kouče”, je nedělat změnu tam, kde není vítána. Jednou z takových změn byl můj pokus o zlepšení přijímacích pohovorů. Bylo to v době, kdy jsme akutně sháněli nového člena našeho Scrum týmu. Představy ideálního vývojáře byly přibližně takovéto: dobrá znalost programovacího jazyka, komunikativní, týmový hráč, zkušenosti z jiných firem nebo vlastní projekty, schopný vyznat se ve vícevláknové aplikaci.

Jak to dělám já

události

Je to přibližně týden, kdy byla spuštěna stránka Hany Farkaš jaktodelamja.cz. Jde o skvělou věc - konečně máme všechna videa z Jak to dělám já pohromadě.

Je Extrémní programování extrémní?

xp, metodiky

Na přednášce o Extrémním programování v Kentico mi byl položen zajímavý dotaz: “Je Extrémní programování stále extrémní?” Tazatel poukazoval na to, že dobré praktiky doporučované Extrémním programováním jsou dnes již tak běžné, že za nimi vlastně není nic neobvyklého. Proč se Extrémnímu programování (XP) neříká jednoduše jen Programování?

Ultimátní blog

život

V březnu tento blog oslavil první rok. Když se dívám zpětně, nejdůležitější bylo vytrvat. V minulosti jsem blogů začínal nespočet.

Role jsou kompromis, ne limity

agile

Nedávno jsem se zúčastnil zajímavé diskuze na téma rolí v týmu. Kolega vysvětloval, že role (ať v týmu nebo ve firmě) jsou ve skutečnosti kompromis, proto nesmí limitovat to, co člověk může dělat nebo to, na co má pravomoce.

Tisíce metodik

metodiky, agile

Jedním ze základních požadavků na Agilního kouče by měla být znalost více metodik vývoje software. Vždyť ani Scrum není proces nebo technika, je to framework.

Srovnání Scrum certifikátů

vzdělávání, scrum

Zatímco zisk některých certifikátů je jen otázka peněz, v jiných případech je nutné doložit praxi. Na atraktivním trhu Scrum certifikátů se podmínky, za kterých jsou jednotlivé certifikáty udělovány, každých několik let mění.