Lepší prezentace

vzdělávání, koučování

Metod, jak zlepšit své prezentační dovednosti, je obrovské množství. Pokud máte rádi koučování a na všechno by jste si nejraději přišli sami, zkuste tento nápad.

Metod, jak zlepšit své prezentační dovednosti, je obrovské množství. Pokud, stejně jako já, máte rádi sebekoučování a na všechno by jste si nejraději přišli sami, nahrávat si svůj projev je dobrý nápad. Můžete být začátečníci nebo profesionálové, sami sebe jste schopni posunout na vyšší úroveň vždycky.

Jak jsem neudělal podcast

Na obrovskou sílu metody nahrávání jsem přišel náhodou. Chtěl jsem vytvořit 3 minutový podcast vysvětlující principy Mob programmingu.

Koupil jsem si entry level mikrofon pro podcasty Samson SAQ2U, abych se už dále nevymlouval, že “tam ty emoce dávám, jen mikrofon je špatně nahraje,” a tedy že můj hlas na nahrávce zjí jinak než ve skutečnosti.

Zkoušel jsem nejprve improvizovat - napsal jsem si jen osnovu toho, co chci říct. Doufal jsem, že takto bude projev živější. Nebyl. Ani desátá improvizace nebyla dobrá. Ani dvacátá. Nemáte-li před sebou řečníka a posloucháte-li jen nahrané audio, jste daleko citlivější na každou spolknutou slabiku, přeřek nebo podivnou formulaci. Nefungovalo to.

Druhá série pokusů byla s předem připraveným textem. Opět jsem cílil na živý projev a dobrou intonaci v hlase. Po několika pokusech mluvit rychle (aby se posluchač nenudil), jsem to vzdal. Nejste-li trénovaní, rychlé mluvení bez jakýchkoliv přeřeků (obzvláště když víte, že vás někdo nahrává), je větší problém, než se zdá.

Nakonec jsem se soustředil na vyrovnaný projev v rozumném tempu s dobře připraveným textem. To bylo mnohem lepší. Dobré, nicméně pro můj podcast stále ne dost dobré. A to už jsem ten hloupý 3 minutový text nahrával přes 4 hodiny!

Mluvte srozumitelně

“Nahrávat se” mohu jen doporučit. Na mé úrovni jsem si přišel na to, že je lepší mluvit klidně, srozumitelně a spolehnout se na kvalitní připravený text, než se snažit publikum utlouct rychlým tempem a bohatou intonací. Osobní zjištění je silnější, než kdyby mi to někdo řekl. Přišel jsem si na to sám, takže vím, že je to pravda.

Vaše zjištění bude jiné. Zkuste to!

Sdílejte na sítích