State of Scrum report

scrum

Scrum Alliance vydala začátkem ledna další ze svých State of Scrum reportů. Tentokrát jde o report za rok 2017 - 2018. A přiznávám, že jsem trochu zklamaný.

Scrum Alliance vydala začátkem ledna další ze svých State of Scrum reportů. Tentokrát jde o report za rok 2017 - 2018. A přiznávám, že jsem trochu zklamaný.

Scrum Alliance prezentuje, že se výzkumu zúčastnilo přes 2000 lidí praktikujících Agile nebo Scrum. Až v reportu se ale dočtete, že tito lidé jsou všichni členové Scrum Alliance. Report tedy více vypovídá o stavu používání agilních metodik ve Scrum Allianci než o používání agilních metodik obecně. V sekci nejrozšířenějších certifikací nepřekvapí, že jasně vedou certifikáty Scrum Alliance. Dalšími zavádějícími grafy jsou grafy k otázkám na téma “doporučili by jste Scrum kamarádům”? Dá se předpokládat, že členové Scrum Alliance mají rádi Scrum. Jinak by nebyli členové, že?

Spolehlivější informací je průměrná délka sprintu: 2,4 týdne, což odpovídá běžně uváděnému doporučení. Průměrná doba dokončení projektu je 5 sprintů. Většina společností tedy praktikuje Scrum u menších projektů. Průměrná velikost týmu je 7,4 lidí. V praxi mám někdy pocit, že se některé firmy snaží nacpat do týmu co nejvíce lidí, snad proto, aby zdánlivě ušetřily.

Celých 19% týmů nemá retrospektivu po každém sprintu a 14% týmů nemá Sprint Planning před začátkem sprintu. Z definice Scrumu tyto týmy vlastně nedělají Scrum. Chybějící retrospektivy mohou znamenat nepochopení Scrumu týmy.

State of Scrum report se na 36 stranách snaží čtenáře přesvědčit, že Scrum je super a společnosti z něj mají užitek. Při kritičtějším pohledu se celý report rozpadá jako domeček z karet.

Sdílejte na sítích